1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AKP döneminde Kültür A.Ş. tarafından, yayınlanmayan '1 Hadis 1 Film’ isimli dizi için para ödendiği ortaya çıktı
AKP döneminde Kültür A.Ş. tarafından, yayınlanmayan '1 Hadis 1 Film’ isimli dizi için para ödendiği ortaya çıktı

AKP döneminde Kültür A.Ş. tarafından, yayınlanmayan '1 Hadis 1 Film’ isimli dizi için para ödendiği ortaya çıktı

Sayıştay, İBB iştiraki Kültür A.Ş.’nin, ‘1 Hadis 1 Film’ isimli dizi için AKP döneminde bir firma ile reklam anlaşması imzaladığı, dizi hiç gösterime girmediği halde ödeme yaptığını ortaya çıkardı.

A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Kültür A.Ş.’nin, almadığı reklam tanıtım hizmeti için ödeme yaptığı açığa çıktı. Bir firma ile Temmuz 2018’de, “1 Hadis 1 Film” isimli dizi filmin jeneriğinde, “Kültür A.Ş.’ye teşekkürler” yazılmasına ilişkin anlaşma imzalayan idarenin, gösterime girmeyen film için 295 bin TL ödeme yaptığı belirlendi.

Sayıştay’ın 2019 yılı denetimleri, İBB bünyesinde kültür, sanat ve turizm hizmetleri sunmak amacıyla kurulan Kültür A.Ş.’deki usulsüzlükleri gözler önüne serdi. Şirketin, hiç almadığı hizmet için bir firmaya ödeme yaptığı öğrenildi.

KDV DAHİL 295 BİN TL

Kültür A.Ş. ile yüklenici firma arasında 16 Temmuz 2018’de, “Reklam Tanıtım Hizmeti Alım İşi” sözleşmesi imzalandı. Yüklenici firma, prodüksiyonunu yaptığı, “1 Hadis 1 Film” isimli dizi filmin her bölümünün jeneriğinde, “Kültür A.Ş.’ye teşekkür metni” yayınlanacağını taahhüt etti. Şirket ve yüklenici firma arasında imzalanan sözleşme kapsamında dizi film ile ilgili hazırlanacak her türlü tanıtım malzemesinde Kültür A.Ş.’nin isim ve logosuna yer verileceği bildirildi. Taraflar, sekiz bölüm için toplamda 250 bin TL ücret üzerinde anlaştı. Kültür A.Ş. firmaya KDV dahil 295 bin TL ödeme yaptı.

DAVA AÇILDI

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre; firmanın hesap ve işlemlerini inceleyen Sayıştay denetçileri, bahsi geçen filmin hiç gösterime girmediğini tespit etti. Yüklenicinin Kültür A.Ş.’nin reklam ve tanıtımına yönelik üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediği, buna karşın Kültür AŞ’nin yükleniciye 3 Ağustos 2018’de 295 bin TL’lik fatura kestiği ortaya çıktı. İBB yönetiminin 2020 yılında yükleniciye yapılan ödemenin faizi ile geri alınması amacıyla hukuki işlem başlattığı belirtildi.

HİZMET ALINMADAN ÖDEME

Kültür A.Ş.’nin ihale yolu ile zarara uğratıldığı uygulamalar bunlarla da sınırlı kalmadı. Şirket’in, “Medya İlişkileri ve İletişim Performanslarının Değerlendirilmesi Takibi ve Geliştirilmesi Hizmet Alım İşine” ilişkin sözleşmesi kapsamında yapılması gereken işler tam yapılmadığı halde yüklenici firmaya paranın tamamı ödendi. Rapora göre Kültür A.Ş. Nisan 2018 ve Ocak 2019’da imzaladığı ve tam hizmet almadığı iki sözleşme kapsamında firmalara toplam 283 bin 250 TL ödedi.

Sayıştay raporuna göre Kültür A.Ş. uluslararası sosyal medya fenomenleri ile işbirliği için de 700 bin TL’yi gözden çıkardı. Bir şirketle 15 uluslararası sosyal medya fenomeni ile işbirliği yapılması için anlaşma imzalayan idare, şirketin 13 uluslararası sosyal medya fenomeni ile işbirliği sağlamasına karşın sözleşmede belirtilen tutarın tamamını yükleniciye teslim etti.

Kültür A.Ş.’ye ilişkin dikkat çeken diğer bazı tespitler ise şunlar oldu:

- Şirkette görev yapan yönetim kurulu başkanı ve üyeleri ile genel müdür, sanat yönetmeni, müdür, danışman ve şef ile aileleri için özel sağlık sigortası yapılarak poliçe bedelleri şirket bütçesinden karşılandı.

- Gazete satış büfeleri, ihale yapılmaksızın üçüncü kişilere devredildi.

KAMU BANKASINDAN ARAÇ TEMİN EDİLDİ

İBB’nin bir başka iştiraki KİPTAŞ’ın denetim raporunda da dikkati çekici tespitler yer aldı. Raporda, şunlar kaydedildi:

- Hasılat paylaşımlı yapım işinde yükleniciye yapılan hakediş ödemeleri hatalı hesaplandı.
- Kamu sermayeli bir banka ile yapılan protokol kapsamında 2009 ve 2015 yılları arasında araç temin edildi.

- Sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası İBB’ye ait KİPTAŞ A.Ş.’de çalışan genel müdür ile yönetim kurulu başkan ve üyeleri için sağlık sigortası yaptırıldı. Bu kişiler dışında kalan diğer personel ile yönetim kurulu üyeleri dahil tüm personelin aile fertleri için de aile sigortası yapıldı.

SETTE BİR ÇOCUK YANMIŞTI

Dizi setinde meydana gelen iş kazasında M.Ç. isimli 10-12 yaşlarında bir çocuğun yanarak ağır yaralandığını duyuran Oyuncular Sendikası konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, bir figüranın da hafif yaralandığı bildirildi.

SAYIŞTAY BİR TESPİT DAHA YAPTI

İBB Teftiş Kurulu, İBB Başkanlığı Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü'nce 21 Eylül 2016'da gerçekleştirilen “İstanbul Genelinde Yeni Yeşil Alanların Yapım İşi” ihalesini inceleyerek rapor hazırladı. Bu ihale kapsamında yapılan eksik işlerle ilgili 2 milyon 494 bin 11 TL kamu zararı tespit edildi. 

Kamu zararına neden oldukları tespit edilen eski İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürü, eski Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı ve o dönem ihale yetkilisi olan İBB eski Genel Sekreter Yardımcısı hakkında düzenlenen rapor, soruşturma izni için İstanbul Valiliği'ne gönderildi. Ancak valiliğin soruşturma izni vermediği öğrenildi.  Kaynak: Ekrem İmamoğlu İBB'deki bir yolsuzluk dosyasını daha açtı 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum