1. YAZARLAR

  2. Erdinç Yapan

  3. Aile dizisi
Erdinç Yapan

Erdinç Yapan

Aile dizisi

A+A-

Usta oyunculardan Metin Çekmez'in vefat haberini görünce aklıma ilk olarak onun oynadığı Süper Baba dizisi geldi. Fiko'nun ağabeyi Cevdet karakteriyle akıllara kazınan oyuncunun 'Fiko' deyişi geldi aklıma… Bir oyuncunun döneme iz bırakan yapımlardan birinde yer alması onun aklımızda ve kalbimizdeki yerini daha da bir perçinliyor hiç şüphesiz… Yokluğunu hissedeceğimiz bir isim daha aramızdan ayrılırken bir dönemin hafızasında iz bırakan ve adına 'Aile dizileri' denilen yapımların nasıl da yitip gittiklerini düşündüm.

Bizleri sıcacık sarmalayan sadece vakit geçirmek için değil de mesaj almak farklı bir bakış açısı kazanmak için ekran karşısına geçtiğimiz yapımlar. Samimi bir mahalle ortamı, herkesin evine konuk etmekten çekinmeyeceği aile fertleri ve benzerine az rastlanır oyunculuklar…

Yıllar ilerleyip teknoloji geliştikçe, görüntü kalitesi arttıkça bu tarz dizilerin çok daha iyi ve nadide örneklerini izleriz diye beklerken aileden kopuşlar daha da derinleşti.

İlk olarak mahalleleri kaybettik, koca koca binalarda kaybolup gittiler. Sonra 'Aile dizileri'nin olmazsa olmazı o kalabalık aileler gitti. Büyük bir masa etrafında toplanıp güne dair bilgi alışverişi yapacak kimse kalmadı. Kimsenin birbirinin dertlerini dinlemeye tenezzül etmediği soğuk duvarlara dönüştük.

Bir dönemin ışıltılı ancak mütevazi atmosferli 'Aile dizileri' yavaş yavaş yerlerini villalarda, yalılarda oturan ailelerin hayatlarını anlatan yapımlara bıraktı. Zenginliği üst seviyede yaşayan ailelerin hayatlarına tanıklık ettiğimiz bu yapımlardaki o eski dönemlere ait tadı bizlere yaşatansa fakirlikle sınanan aileler vermeye çalıştı.

Oysa Bizimkiler dizisindeki aile fertleri hali vakti yerinde insanlardı… Perihan Abla başkalarının sorunlarını çözmekten mutluydu! Fiko aile fertlerinin sorunları dışında mahallesinde yaşanan sorunlara da kayıtsız kalmazdı.

Nazif Hoca, beyaz eşya dükkanında satış yapar sonra da harika manzaralı kahvede günün yorgunluğunu atardı.  Şimdilerde haberlerde adeta bir sorun kaynağı olarak karşımıza çıkan taksileri bile sevdiren yapımlar vardı ekranlarda. Çiçek Taksi dizisinin tekrarları bile milyonlarca kez izlendi.

Bu yapımları sadece geçmiş tarihli projeler olduğu ve bizlere nostaljik geldiği için seviyor ve hatırlıyor olamayız. Aynı ülkenin ekranlarında böylesi yapımların yerini bir anda bambaşka içeriklere sahip ve aile sıcaklığından koparılmış yapımların almasını ne sağlamış olabilir diye düşünmemiz lazım…

Şimdinin senaristleri bu sıcak ve samimi aile dizilerini izleyerek büyüdü. Koşulsuz ve tarifsiz bir sevginin genetiğine işlendiği Yeşilçam filmlerine duyduğu ilgiyle kalemi eline aldı.

Peki neden bu tarz dizilerin devamı gelmedi? Neden Yeşilçam'dan sadece zengin erkek fakir kız konseptini almayı tercih ettik. Yanına yöresine yerleştirdiğimiz Holding sahiplerinin ve eli silahlı adamların kamera karşısına geçmelerini yeterli gördük?

Metin Çekmez'in vefatıyla 'Aile dizileri' döneminin bir ismini daha sonsuzluğa uğurladık. Buğulu gözlerle hatırladık yer aldığı projeleri ve ille de Süper Baba dizisini…

Onlarca yıl önce kocaman bir aileyken ve bu samimiyet ekranlardaki yapımlara da yansırken şimdi ne oldu bize? Neden her fırsatta özlemle anmak dışında yeni aile dizilerine imza atamıyor olduk? Neden tek yapabildiğimiz o efsane yapımların kadrosundaki isimler yitip giderken onların ardından buruk bir şekilde iç çekmek?

Önceki ve Sonraki Yazılar