1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ahmet Hakan: Keşke türkülere devam etseydi
Ahmet Hakan: Keşke türkülere devam etseydi

Ahmet Hakan: Keşke türkülere devam etseydi

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü köşe yazısında HDP Eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı kaleme aldı. Demirtaş'ın tarihi bir fırsatı kaçırdığını belirten Hakan, "Keşke Demirtaş türkü söylemeye devam etseydi" dedi.

A+A-

Gazeteci Ahmet Hakan, bugün yayınlanan köşe yazısında HDP Eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı kaleme aldı. Selahattin Demirtaş'ın saz çaldığı dönemdeki manzarayı tarif eden Hakan, "Bir umut doğmuştu. Süper bir umut... Artık silahlar bırakılacaktı... Kan dökülmeyecekti... Analar ağlamayacaktı... Siyaset tüm sorunların çözüm adresi olacaktı... HDP, iktidarla işbirliği yapmakta ve silahların bırakılmasında aktif bir rol oynamaktaydı... Orta Anadolu’nun en muhafazakâr kentlerinde bile iyimser bir bekleyiş vardı... Selahattin Demirtaş çıktığı televizyon programlarında Türkiyeli bir duruş sergiliyordu... “Şen olasın Ürgüp dumanın tütmez/Kıratım acemi konağı tutmaz” diye orta Anadolu türküsü söylüyordu..." dedi.

"KÜRT SİYASETİ BÖYLE DESTEK GÖRMEDİ" 

7 Haziran seçimlerinde Kürt siyasi hareketine millet tarafından ciddi destek verildiğini aktaran Hakan, "İşte bu ahval ve şerait içinde 7 Haziran seçimine gidildi. Barışa susamış bu millet, Kürt siyasi hareketine ömrü hayatında görmediği oranda bir destek verdi: Oy: Yüzde 13’ü aşıyordu. Milletvekili sayısı: 80’i buluyordu. Sonra bir şey oldu. Tuhaf bir şey...PKK, birden cinayetler işlemeye başladı. Bombalar patlattı, katliamlar yaptı. Dağdaki baronlar, “Demirtaş hikâye, asıl olan biziz” mesajı sarkıttı. Tabii gözler hemen... O zamana kadar “Gelecekte Türkiye’nin lideri olacak” diye birçoğumuzun hakkında bin bir umut beslediği Selahattin Demirtaş’a çevrildi. Zannettik ki Selahattin Demirtaş... Muazzam bir iş yapacak ve yumruklarını sıkıp dağdakilere... Hop!” diyecek. "Artık kan yok” diyecek. "Katliam varsa yollarımız ayrılır” diyecek. "Bomba varsa ben yokum” diyecek" ifadelerini kullandı. 

"LİDER OLMA ŞANSINI KAÇIRDI"

Ahmet Hakan'ın yazısının devamı şu şekilde:  Fakat heyhat! Selahattin Demirtaş, bunların hiçbirini söylemedi, söyleyemedi. Dağlara karşı meydan okuması, tabii ki zordu. PKK’ya kafa tutması, tabii ki yürek isterdi. Bir anda kestirip atması, tabii ki acayip riskliydi. Bölgenin kendine özgü koşullarını hiçe sayması, tabii ki tehlikeliydi. Ve tarihin kendisine ikram ettiği, “geleceğin lideri olma” şansını elinin tersiyle itti. İyi ama liderlik işte tam da böylesine zorlu anlarda ortaya çıkmaz mı? Zorlu koşullarda yürek isteyen çıkışlar yaparsan... En riskli anlarda riski göze alan meydan okumalarda bulunursan... Tehlike belirdiği halde gözünü kırpmadan tehlikeyi hiçe sayarsan... Lider olursun. Selahattin Demirtaş işte bu şekilde lider olma fırsatını kaçırdı maalesef. Lider olma fırsatını kaçırdığı gibi... Hendek olaylarında, Kobani olaylarında falan çok ama çok kötü bir sınav verdi. Dağa meydan okuyacağına, dağa teslim oldu. Bu hikâye keşke böyle bitmeseydi. Ve Selahattin Demirtaş, ekranlarda “Şu karşı yaylada göç katar katar/Bir güzel sevdası serimde tüter/Bu ayrılık bana ölümden beter/Geçti dost kervanı eyleme beni” diye türküler söylemeye devam etseydi." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.