• DOLAR
  • EURO
  • GRAM
  • ÇEYREK
  • YARIM
  • CUMHURİYET
  • PETROL

73 milyon $ 6 ayda elektriğe dönüşecek

Tunçmatik'in enerji şirketi Powergie, Aktif Bank'tan, güneş enerji için Türkiye'nin en büyük kredisini aldı. 73 milyon dolarlık yatırım projesi, 6 ay gibi kısa sürede elektrik üretmeye başlayacak.

Haber Giriş: 5 Temmuz 2017 Çarşamba - 17:03
Son Güncelleme: 5 Temmuz 2017 Çarşamba - 00:00
Takip Et
73 milyon $ 6 ayda  elektriğe dönüşecek
+
Aa
-

Celalettin Demirci / Günboyu

Uşak, Kütahya, Muğla, Afyon, Karaman, Elazığ, Ankara ve Mersin'de kurulacak güneş santralleri ile yılda yaklaşık 123 milyon kWh elektrik enerjisi üretilecek. Bu rakam, yaklaşık 41 bin hanenin bir yıllık enerji kullanımına denk geliyor. Söz konusu güneş yatırımı yılda 58 milyon TL'lik ekonomik değer üretecek. Tunçmatik bu projesiyle yılda 63 bin ton karbon salınımını engellerken, 3 bin kişiye de geçici istihdam sağlayacak.

Türkiye'de güneş enerjisinde tek bir şirket çatısı altında bugüne kadarki en büyük yatırım kredisini alan Tunçmatik, Powergie markasıyla 73 milyon dolarlık yatırım projesini 6 ay içerisinde elektriğe dönüştürecek.

GELECEĞİN ENERJİ KAYNAĞI

Uşak, Elazığ, Ankara, Kütahya, Muğla, Karaman, Afyon ve Mersin'de kurulacak santraller, 2017 sonunda güneş enerjisinden elektrik üretmeye başlayacak. Güneş enerjisinin, geleceğin enerji kaynağı olduğunu belirten Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, "Çevreci ve cari açık dostu olan güneş enerjisi, dışa bağımlı enerji kaynaklarıyla yapılan elektrik üretimi ile kıyaslandığında milli bir enerji. Güneş enerjisine yapılacak her yatırım enerji yakıt ithalatını düşürür, işte bu yüzden güneş, cari açık dostudur. Türkiye, güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip. Amacımız bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek. Türkiye ekonomisine duyduğumuz güvenle, güneş enerjisi alanındaki yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu yatırımdan 6 ay içinde elektrik elde edeceğiz ve güneş enerjisi dışında hiç bir elektrik üretim tesisini bu kadar sürede ayağa kaldırmak mümkün değil." dedi.

PROJE YATIRIMLARI

Tunçmatik-Powergie yatırımları için kredi desteği sağlayan Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Serdar Sümer ise; Türkiye'nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası Aktif Bank olarak, farklı sektörlere yeni ve hiç denenmeyen finansman modelleri sunuyor, çözümler üretiyoruz. Bu doğrultuda güneş enerjisi santralleri, EPCF hizmetleri ve proje yatırımlarını 2017 yılının stratejik yatırım alanlarından biri olarak belirledik. Yenilenebilir enerji alanında özellikle güneş enerjisi santralleri, inşaat, tedarik ve proje finansmanı konusunda model çalışmalar üretiyoruz. Bu alanda hem üstlenici hem de yatırımcı konumunda olacağız. Bugün, Türkiye'nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketi arasında yer alan Tunçmatik ve yan kuruluşu Powergie ile imzalanan 73 milyon dolarlık proje finansmanı anlaşmasıyla; 70 MW'ın üzerinde güneş enerjisi santrali hayata geçmiş olacak. Bu çerçevede, Aktif Bank olarak toplamda 250 milyon dolar yatırımla 250 MW kapasiteli GES projesini hayata geçireceğiz. Bu işbirliğimiz ile Tunçmatik'e sağladığımız 73 milyon dolarlık finansman, 6 ay içerisinde yatırıma dönüşmüş olacak. Hızlı bir şekilde hayata geçirilen tesislerin üretime başlamasıyla birlikte ise biz de bunları fon ya da sukuk yapısı altında yatırımcıya sunmaya başlayacağız. 2018 yılı itibariyle yatırımcı, piyasada eşi olmayan bu yatırım aracı ile dolar bazında yüksek getiri elde edecek. Tunçmatik ile gerçekleştirdiğimiz bu anlaşmanın her iki tarafa hayırlı olmasını dilerim. ' şeklinde konuştu.

EKONOMİK DEĞER

Son 4 yılda güneş enerjisi alanında toplam 100 milyon dolarlık yatırımı hayata geçiren Powergie, bu yatırımla birlikte, yılda 123 milyon kWh enerji üretecek. Santrallerin ürettiği bu enerjiyle, yılda ortalama 41 bin hanenin enerji ihtiyacı karşılanacak ve ekonomiye 58 milyon TL'lik değer kazandırılacak. Powergie, bu yatırımla yılda 63 bin ton karbon salınımını engellerken, 3 bin kişiye geçici, 600 kişiye kalıcı istihdam sağlayacak. Bu istihdamın yüzde 50'si ise yerel işgücü olacak.

 

Etiketler
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.