1. YAZARLAR

  2. Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

  3. 5. Seviye otonom araçlar
Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

5. Seviye otonom araçlar

A+A-

Şangay'da düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı'nda (WAIC) yayımlanan bir video mesajında Tesla CEO'su Elon Musk, şirketin 5. seviye otonom sürüş teknolojisine ulaşmaya çok yakın olduğunu iddia etti. Musk teknolojinin temel fonksiyonlarının bu sene içerisinde tamamlanacağına inandığını söyledi.

Taşıtların kendi kendilerine sürme becerisi 1'den 5'e kadar olan bir skalada değerlendiriliyor. Sürücünün hiçbir müdahalesi olmadan A noktasından B noktasına gidebilen araçlar 5. seviye otonom araç olarak adlandırılıyor.

Bu teknoloji dünya ulaşım ve taşımacılık sektörünü yeni baştan şekillendirecek, sektörü yeniden yapılandıracak.

Otonom araçların sektöre hakim olması ile birlikte öncelikle trafik kazaları hemen hemen tamamen ortadan kalkacak, ulaşım hızlanırken aynı zamanda da son derecede ucuzlayacak. Yorulmak, uyumak, uyuşturucu yada alkol kullanmak, öfkelenmek gibi insani zaaflardan ari, grev maaş zammı, eve dönme isteği gibi talepleri olmayan, kaza yapma olasılığı çok düşük, 7/24 çalışabilen otonom sürücülerin sadece sigorta primlerinde sağlayacağı tasarruf bile devasa olacaktır.

***

Bu otonom araçların sağlayacağı olumlu gelişmeler. İşin en olumsuz tarafı ise istihdam piyasasında olacak ve milyonlarca kamyon, kamyonet, taksi, otobüs, dolmuş şoförü işsiz kalacak. Milyonlarca kişinin son derecede kısa bir süre içinde işsiz ve gelirsiz kalmasına yol açacak bu teknolojik gelişmenin sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal ve siyasal etkileri de son derecede derin olacaktır.

Yapay zeka teknolojisinin en hızlı ve derinden etkileyeceği ilk sektörün ulaşım sektörü olması ve bu sektörün aynı zamanda da çok yüksek istihdam yaratan bir sektör olması bu teknolojinin toplumsal etkilerini hızlı ve ani olarak görmemize de yol açacak.

Yapay zeka ve otonom araç teknolojileri elbette sadece ulaşım sektörünü etkilemeyecek bir çok başka sektörü daha etkileyecek.

***

Otonom sürüşe sahip araçların en çok etkileyeceği bir diğer sektör ise tarım sektörü olacaktır. Tarlaları süren, eken, biçen ve ürünü toplayıp pazara ya da fabrikalara ulaştıran araçlar da otonom olacak. Tarım sektöründe çalışan kalabalık nüfusun da aniden işsiz kalıvermesi sosyal ve siyasal sorunları daha da büyütebilecektir.

Otonom sürüş teknolojileri tüm küresel istihdam piyasasını etkileyeceği gibi Türkiye'deki istihdam piyasasını da derinden etkileyecektir. İstihdam piyasasında halihazırda büyük bir sorun yaşayan Türk ekonomisinde böyle yeni bir dalganın ne gibi vahim sonuçlara yol açabileceğini öngörebilmemiz ise hiç kolay değil.

***

Otonom araçların fosil yakıtlar ile değil elektrik ile çalışması da en büyük teknolojik beklentilerden biridir. Elektrikli araç teknolojisi hem fosil yakıtların yarattığı çevre kirliliğini ve hem de fosil yakıt kaynaklarının yerkürede dengesiz dağılımı yüzünden ortaya çıkan siyasi ve askeri gerilimleri ortadan kaldıracaktır.

Ekonomik, sosyal ve siyasi değişimleri belirleyen asli faktörün daima teknolojik değişimler olduğunu hiç unutmamamız lazım, böyle bir değişimin yakın gelecekte ekonomileri ve sosyolojiyi nasıl etkileyeceğini şimdiden öngörüp gerekli tedbirleri almaya yönelik çalışmalar acilen başlamalıdır.

Gerekli tedbirleri almada geç kalınırsa bu teknolojik değişimin yaratacağı ekonomik ve sosyal etkiler muhakkak ki çok daha ağır hissedilecektir.

Bir taraftan ulaştırmada ve diğer taraftan da tarımda istihdam edilen milyonlarca insanın bir anda işsiz ve gelirsiz kalacak olması üzerinde çok düşünülmesi gereken bir husustur.

***

Diğer yandan otonom araçların büyük oranda elektrik enerjisi ile çalışacak olması çok ciddi bir elektrik talebi yaratacaktır. Bugün motorlu araçlar tarafından tüketilen mazot, benzin ve gaz ile elde edilen enerjinin eşdeğeri kadar elektrik enerjisi üretilmesi gerekecektir.

Elektrik enerjisini gelecekte de kömür, gaz ve petrol gibi fosil yakıtlardan elde edersek elektrikli araçlar kullanmanın çevre ve küresel ısınma açısından faydalarını elde edemeyiz. Bu yüzden başta akarsu, güneş ve rüzgar olmak üzere çevreye zarar vermeyecek yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırım yapılmalı bu kaynaklardan elde edilen enerjinin kullanımına ağırlık verilmelidir.

Küçük ölçekli güneş enerjisi, rüzgar ve akarsu santralleri sayesinde ciddi bir istihdam yaratılabilir, bu sayede otonom araçlar teknolojisi yüzünden yaşanacak istihdam kaybı bir ölçüde de olsa telafi edilebilir.

***

Bizim dışişleri ve istihbarat politikalarımız son derecede eksik ve yanlıştır, hemen her ülkede  askeri ateşelerimiz, kültür, din, ekonomi ve eğitim müşavirlerimiz vardır, lakin ne bilim ateşelerimiz ve ne de bilim müşavirlerimiz vardır. Devlet politikası başka ülkelerde yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmek ve bu gelişmeler üzerine istihbari bilgi toplamak üzerine yapılandırılmamıştır, bu son derecede yanlış bir politikadır.

Bir ulusun gücü ve refahı sadece ve sadece bilimsel gelişmelerden kaynaklanır bu gelişmeleri takip edemeyen uluslar daima güç ve zenginlik kaybetmeye, esir yada yok olmaya mahkumdur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.