1. YAZARLAR

  2. Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

  3. 40 milyar dolar ile neler yapılabilir?
Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

40 milyar dolar ile neler yapılabilir?

A+A-

Ben öğrenciyken bilmem neden ama bir çok arkadaşım matematik derslerinden nefret ederdi ve sanırım bu nefret duygusu ya da en azından antipati sadece benim arkadaşlarım ile sınırlı değil ülke geneline yayılmış bir duygu.

Belki de bu yüzden iktidar sözcüleri Suriyeli mültecilere 40 milyar dolar harcadık dediği zaman halkımızda bir sayısal imaj oluşmuyor, bu harcamanın büyüklüğü halkımıza fazla bir şey ifade etmiyor ve ben de bu yüzden bu 40 milyar dolar rakamını biraz daha somuta indirgemek istiyorum. Bir kere 40 milyar dolar dolar kurunu yaklaşık 6 TL alırsak 240 milyar Türk Lirası yapar. Bunu bir kenara yazalım.

Bugün Türkiye ortalamasında 240.000 TL'ye bir daire satın alabilirsin ve bu da tam 1 milyon apartman dairesi satın alabilirsin demektir. 1 milyon apartman dairesi, 4 ila 6 milyon kişiyi başını sokacak bir ev sahibi yapabilmek demektir. İktidar bu dev bütçeyi yoksul Türk insanına ayırmış olsaydı piyasadan 1 milyon daire satın alıp halka bedava dağıtarak 4-5 milyon yoksul Türk insanını kira derdinden kurtarıp, feraha eriştirebilirdi.

Bugün itibariyle toplu konut inşaatının metre karesi 1.000 Türk Lirası civarındadır, bu 100 metre karelik bir sosyal konutun maliyeti de 100 bin lira olur demektir. İktidar istese bu para ile 2.400.000 adet sosyal konut yaptırıp Türk milletine bedava dağıtabilirdi. Bu yaklaşık 10.000.000 ila 12.000.000 insanın başının üstüne bir çatı örtmek demektir. Bu sayı 82 milyonluk Türkiye nüfusunun %12 ila %15'ini daha ev sahibi yapmak demektir. Böyle bir politika uygulansaydı hem inşaat piyasası hareketlenir ve hem de birçok aile başını sokacak bir ev sahibi olurdu.

Gelelim çılgın projelere; 3. Köprünün maliyeti 3 milyar dolar, İzmir-İstanbul Otoyolu ve Osman Gazi Köprüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifadesine göre 11 milyar dolar, Avrasya Tüneli 1,2 milyar dolar, Ulaştırma Bakanlığı'nın açıklamasına göre Marmaray Projesi'nin toplam maliyeti de 1.750 milyar dolar kadar, Çanakkale Köprüsü de 3 milyar dolar olsun. Yani bu büyük projelerin toplam maliyeti yaklaşık 20 milyar dolar.

40 milyar doların yarısı ile 3. Köprü, Osman Gazi Köprüsü, İzmir-İstanbul Otoyolu, Avrasya Tüneli, Marmaray ve hatta Çanakkale köprüsü kendi paramız ile yapılır, halk bedava ya da çok cüzi bir ücret ile geçebilirdi.

Kalkınma Bakanlığı'nın raporuna göre inşaatı devam eden 18 adet şehir hastanesine yatırımcı şirketler 10 milyar ABD Doları yatırım yapacak. Elimizde kalan 20 milyar dolar ile de şehir hastaneleri peşin para ile yapılır biterdi! Daha da 10 milyar dolar cebimizde olurdu.

Daha neler mi yapılabilirdi?

40 milyar dolar ile her biri 5 milyar dolarlık 8 adet petrol rafinerisi yapılabilirdi...

                Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP'a hayat veren ve gövde dolgu hacmi bakımından Türkiye'de birinci, dünyada altıncı sırada yer alan Atatürk Barajı'nın maliyeti 4 milyar dolar civarındadır. 40 milyar dolar ile böyle 10 adet baraj yapılabilirdi.

40 milyar dolar ile her biri 100 milyon dolarlık her biri 1000 yataklı 400 adet beş yıldızlı otel yapılıp 400.000 ek yatak kapasitesi Türk turizminin hizmetine sunulabilirdi. Her tesiste 500 kişi çalışsa 200.000 insanımıza daha iş bulunmuş olurdu...

40 milyar dolar ile 40 adet 1 milyar dolarlık dev fabrika kurulup Türkiye'nin üretimine, ihracatına ve istihdama katkı sağlanabilirdi...

40 milyar dolar ile binlerce okul yüzlerce hastane yapılabilirdi...

40 milyar dolar ile 2.400.000 adet otomobil alınabilirdi...

40 milyar dolar çok ama çok büyük bir paradır eski para birimi ile biz milyar, milyon gibi para birimlerini çok rahat telaffuz ederdik, havada milyarların hatta trilyonların uçuşup durmasına alışmıştık ve bu yüzden de milyar dolar algımız çok sağlıklı olmuyor bence. Umarım burada verdiğim örnekler ve hesaplamalar halkımızın 40 milyar doların ne kadar büyük bir para olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Bir de biz bu parayı cepten vermedik, yabancılardan dövizle borç alıp verdik. Bu işin bir de geri ödemesi var, faizi var, var oğlu var...

Atalarımız boşuna "yiğitsin derler candan ederler, cömertsin derler maldan ederler" dememiş...

Şam'da Cuma namazı kılacağız diye yola çıktık, 40 milyar dolar borca girdik bakalım bundan sonra ne olacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.