1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 3 milyon 276 bin çocuk geliri olmayan hanelerde yaşıyor!
3 milyon 276 bin çocuk geliri olmayan hanelerde yaşıyor!

3 milyon 276 bin çocuk geliri olmayan hanelerde yaşıyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba 2020 TÜİK Aile Yapısı verileri üzerinden Türkiye’deki çocuk yoksulluğunu değerlendirdi. Ağbaba, "Türkiye’de en az 3 milyon 276 bin çocuk hiç bir geliri olmayan hanelerde yaşıyor" dedi.

A+A-

CHP'li Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada, 2020 TÜİK Aile Yapısı verileri üzerinden Türkiye’deki çocuk yoksulluğunu değerlendirdi. Türkiye’de 3 milyon 276 bin çocuğun hiçbir geliri olmayan ailelerde yaşadığını ifade etti.

Ağbaba ayrıca "aile reisinin" işsiz olduğu hanelerde yaşayan çocuk sayısının da 1 milyon 850 bin kişi olduğunu belirtti. Ağbaba, artan yoksulluk ve işsizliğin en çok çocukları etkilediğini, Türkiye’de milyonlarca çocuğun açlık ve yoksullukla baş başa kaldığına dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu. 

Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

HİÇBİR GELİRİ OLMAYAN AİLELERDE YAŞAYAN ÇOCUK SAYISI 3 MİLYON 276 BİN

TÜİK verilerinde bir başka dikkat çekici detay ise hiçbir geliri olmayan yani gelir getirici bir işte çalışmayan hanelerdeki çocuk sayısıdır. Hem anne hem babanın çalışmadığı hanelerde yaşayan çocuk sayısının toplam çocuk nüfusuna oranı yüzde 14,4’tür. Bu oran 2019 yılında yüzde 12, 2018 yılında ise yüzde 9,5’ti. Son üç yılda aile içerisinde hiçbir çalışanı olmayan hanelerde yaşayan çocuk sayısında yaşanan artış oranı yüzde 4,9’dur. TÜİK İstatistiklerle Aile 2020 yılı verilerine göre hane halkı sorumlusunun bir başka deyişle aile geçimini sağlamakla yükümlü kişinin (aile reisinin) çalışmadığı hanelerde 0-17 yaş arası 1 milyon 850 bin çocuk yaşamaktadır. Son 5 yılda hane halkı reisinin çalışmadığı ailelerde yaşayan çocuk sayısındaki artış yüzde 25 oranındadır.

ekran-alintisi-054.jpg

BEBEK MAMASINDA VE ÇOCUK BEZİNDE ARTIŞ

TÜİK verilerine göre bebek mamasında yaşanan artış son bir yılda yüzde 12,25 iken çocuk bezinde yaşanan artış oranı ise yüzde 10. Yüzde 30’ları aşan gıda ürünlerini de dikkate aldığımızda ailelerdeki çocukların bakımı ve beslenmesi zorlaşmaktadır.

AİLELER ÇOCUKLARIN BAKIMINI KARŞILAYAMIYOR

Eski adıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şimdiki adıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verilerine göre; Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinden yararlanan çocuk sayısı 2020 yılında 220 bin 22. Bu oran 2019 yılında ise 198 bin 907’idi. Çocuklarının bakımını karşılayamayan aileler ise çözümü devletten çocuklarının bakımına destek olmasında aramaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler eski Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ülke de aşırı yoksulluğun olmadığını iddia etmişti. Eski bakan şimdi aylık 39 bin lira maaşla Kardemir’in yönetimine atanmış vaziyette. Yani aylık maaşı 13 asgari ücretlinin kazancına denk geliyor. Doğal olarak eski bakanın Türkiye’deki yoksulluğu hem bakan olduğu dönemde hem de şimdiki yeni işinde görmesini beklemiyoruz."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.