1. YAZARLAR

  2. Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

  3. 240 milyarlık kalkan
Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

Murat Sururi ÖZBÜLBÜL

240 milyarlık kalkan

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomik İstikrar Kalkanı adımlarımızın maddi tutarı 240 milyar TL'ye ulaşmıştır. Bu miktar, millî gelirin yüzde 5'i civarındadır" dedi.

Yaşamakta olduğumuz salgın döneminde birçok ülke firmaların iflas etmesini, vatandaşlarının işsiz ve gelirsiz kalmasını önleyebilmek için çok ciddi destek kampanyalarını hayata geçirmiş bulunmaktadır.

Bu kapsamda Türkiye'de de iktidar bazı destek uygulamalarını başlatmıştı, bu uygulamaların önde gelenleri şöyledir:

Çalışanlara ''Kısa Çalışma Ödeneği'' desteği sağlandı, bu kapsamda en düşük kısa çalışma ödeneği 1.561 lira, en yüksek ödenek ise 4.380 lira olacak.

En düşük emekli maaşı 1.500 liraya çıkarıldı, yoksullara 2 milyar TL kaynak ayrıldı.

Sekiz sektörün SGK primi, KDV ve muhtasar ödemeleri 6 ay ertelendi.

Esnafın Halkbank'a kredi borcuna 3 ay faizsiz erteleme getirildi. Halkbank'tan ''Esnaf Destek Paketi'' açıklandı, bu kapsamda Halkbank, esnafa 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart desteği vereceğini açıkladı. Halkbank'ın bu paketinden yararlanmak isteyen başvurucuların vergi borcu olmaması da gerekiyor.

Nakit akışı bozulan KOBİ'lere KGF desteği verileceği açıklandı. Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartıldı. Kredilerde önceliğin, gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ve KOBİ'lere verileceği belirtildi.

KOBİ'lerin KOSGEB ödemeleri de 30 Haziran'a ertelendi.

Firmalara ''İşe Devam Finansman Desteği'' adı altında bir kredi kampanyası başlatıldı, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım, kurumsal ve ticari ölçekteki firmaların işletme sermayesi ihtiyaçları için "İşe Devam Finansman Desteği" vereceğini açıkladı. 10 ile 100 milyon TL arasındaki finansman desteği; altı ay anapara ve kâr payı ödemesiz, toplam otuz altı ay vadeli olacak. Yıllık yüzde 7,5 faiz uygulanacak. Teminat eksiği bulunan firmaların finansmana erişimi için ise Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu kefaleti de sağlanabilecek.

Kamuoyunda "tatil vergisi" olarak tanımlanan Konaklama Vergisi, 15 Kasım 2019 tarihinde TBMM'de yasalaşmıştı. Konaklama ücretinin yüzde 2'si tutarındaki bu vergi, bu yıl sonuna dek alınmayacak. Turizm sektörüne getirilen bir diğer kolaylık, otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenmesi oldu.

İç havayolu taşımacılığında KDV oranı, 3 ay süreyle yüzde 18'den yüzde 1'e indirildi. 500 bin TL'nin altındaki konutların kredilendirilebilme oranı yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartılırken, asgari peşinat yüzde 10'a düşürüldü.

İşçi çıkarmak üç ay boyunca yasaklandı ve "ücretsiz izin desteği" getirildi. 15 Mart sonrası ücretsiz olarak izne çıkarılan ve işsizlik maaşı almaya hak kazanamayan vatandaşlara, günlük 39 lira 24 kuruş (toplamda 1170 TL) ücretsiz izin maaş desteği verilecek. Ayrıca 15 Mart tarihinden sonra işten çıkarılan kimselere de ücretsiz izin maaş desteği sağlanacak.

Bu destekleri sıralayıp, değerlendirdiğimizde birçoğunun aslında kredi desteği olduğu görülüyor. Bir kısmı ise zaten vatandaşın parası olan işsizlik fonundan karşılanacak ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneği gibi nakdi ödemeler. Yani aslında çalışanların birikmiş fonlarından yapılan bu ödemeleri, iktidar kendi desteği gibi takdim ediyor. Bir miktar da ödeme erteleme var.

İşin açığı dünyada birçok hükümet hem hane halkına ve hem de firmalara doğrudan gelir desteğinde bulunmuş, çok büyük miktarlarda nakdi parasal desteklemeler yapmıştır. Türkiye'de ise benzer bir destek ciddi manada yapılamamıştır.

Hükümet emri ile kapattığınız, bu yüzden zarar eden işletmeye hibe nakit desteği vermek yerine git alabiliyorsan kredi al demek ve bazı ödemelerini ertelemek sorunu çözmez, zararı ortadan kaldırmaz!

Bakanın, firmaların ya da bireylerin kullandığı krediyi toplayıp, üstüne işsizlik fonundan yapılan ödemeleri ekleyip; biz 240 milyar destek verdik demesi gerçekler ile örtüşmemektedir.

AKP iktidarı bu salgından işletmelere ve vatandaşlara destek sağlamakta çok ama çok yetersiz kalmış, bırakın firmalara ve vatandaşa ciddi bir nakdi destek sağlamayı, ücretsiz üç beş maske dağıtımında bile başarılı olamamıştır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.