1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KOBİ'lere kredi paketi yarın açıklanacak
KOBİ'lere kredi paketi yarın açıklanacak

KOBİ'lere kredi paketi yarın açıklanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Yarın KOBİ'lerimiz için, özellikle Bankalar Birliğimiz ile 12 bankamızın katılımıyla çok önemli bir kredi paketini açıklayacağız." dedi.

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bir otelde düzenlenen MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'na katılarak konuşma yaptı.

Makro ekonomik göstergelerle elde edilen iyileşmeleri vatandaşa ve sektörlere yansıtmayı sürdürdüklerini aktaran Albayrak, bu adımlarla dengelenme süreciyle birlikte değişim sürecinin altyapısının da hızlı şekilde hazırlandığını söyledi.

Albayrak, 16 yılda adaletin esas alındığı, büyümeden herkesin pay aldığı kapsayıcı ekonomik büyümeyi, 2019 ve sonrasında da daha ileri noktaya taşıyacaklarını bildirdi.

İlk günden itibaren piyasalar ve farklı paydaşlarla kurulan etkili ve şeffaf iletişime rağmen, birilerinin sürekli negatif algıyı hakim kılımaya çalıştığına işaret eden Albayrak, "Şuranın altını net bir şekilde çizmek isterim. Hiçbir şekilde, Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) ortaya koyduğumuz hedeflerden taviz vermek yok. Bütçe disiplini konusundaki sıkı duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

"ATILAN BU ADIMIN AMACI AÇIK VE NETTİR"

Albayrak, Merkez Bankasının Olağanüstü Genel Kurul kararı almasıyla ilgili çok sayıda asılsız haber ve iddiaya şahit olduklarına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nitekim, nisan ayında Hazineye devredilecek Merkez Bankası karının ocak ayında Hazineye devredilmesi için atılan bu adımın amacı, hedefi çok açık ve nettir. Bütçe kapsamında biz Merkez Bankasından Hazineye devredilecek karı 20 milyar lira civarı olarak öngördük. Ama geldiğimiz noktada yıl sonunda ortaya çıkan tablo bu rakamın 37 milyar lira seviyesinde olacağını gösteriyor. Yani bütçede koyduğumuz rakamın çok daha üzerinde ve beklentimizin çok daha üzerinde bir rakam. İşte bu kaynağın çok önemli bir kısmı ocak ayında devreye girecek. Nisan yerine ocakta bu karın Hazineye devredilmesinin temel amacı, etkin nakit yönetimi kapsamında kamu yatırımı, kamu ödemeleri, piyasaya ödemeleri ve KDV iade ödemelerinin bu ekonomik koşullarda çok daha hızlandırılarak piyasaya likiditenin çok daha hızlı şekilde sunulmasıdır. Birileri bundan rahatsız oluyor, biliyoruz kimler rahatsız oluyor. Sıkıntı yok ondan."

Bütçe disiplini ve limitleri çerçevesindeki duruşlarının sürdüğünü vurgulayan Albayrak, "Bütçede öngördüğümüz ya da bütçede ortaya koyulan esneme alanları dışında hiçbir yeni alan yoktur. Bunun altını çok net çizmemiz lazım." ifadesini kullandı.

"DETAYLARI YARIN VERECEĞİZ"

Albayrak, yarın KOBİ'ler için özellikle Türkiye Bankalar Birliği ile 12 bankanın katılacağı çok önemli bir kredi paketinin açıklanacağı müjdesini önden vermek istediğini belirterek, "Detaylarını yarın vereceğiz. Bu da yine reel ekonomimiz açısından çok önemli. Çünkü özellikle son çeyrekte yaşanan piyasadaki belirsizlik kaynaklı bu likidite daralmasını, gerek kamu tarafından, gerek finansal piyasalarda oluşacak bu likidite ile piyasanın yavaş yavaş çok daha etkin ve aktif bir şekilde toparlanması ve daha iyi bir konuma gelmesini, inşallah hep birlikte el ele vererek daha iyi noktaya gelmesini sağlayacağız."

"MALİ DİSİPLİN EN ÖNEMLİ ÇIPAMIZ"

Albayrak, Türkiye'nin, ekonomisini, devletini ve sistemini çok daha güçlendirdiği bir yılı geride bıraktığını bildirdi.

Yerinde uygulanan ekonomi politikalarına bağlı olarak ülke ekonomisinin her türlü olumsuzluklara rağmen sağlam yapısını koruyabildiğine işaret eden Albayrak, "Önümüzdeki dönemde amacımız bu kazanımları ileri seviyelere taşımak, ekonomik büyümenin daha sağlıklı, dengeli ve sürdürülebilir olmasını temin etmektir. Ağustos ayı içerisinde finansal piyasalarımıza yönelik baskılara bağlı olarak piyasalarımızda önemli dalgalanmalar yaşadık. Geldiğimiz noktada dengelenme süreci olarak nitelendirdiğimiz bu süreçte önemli bir mesafe kat ettik. Nitekim ekonomimizin sağlam alt yapısı, zamanında ve kararlıkla aldığımız tedbirler ve ekonomi programımızın piyasalarda verdiği güven sayesinde finansal piyasalarda normalleşme sürecine ulaştık." diye konuştu.

Albayrak, ağustos sonundan bugüne kadar döviz kurunda yaklaşık yüzde 20 iyileşme kaydedildiğini ve Türk lirasının bu dönemde özellikle birçok gelişmekte olan ülkeye kıyasla çok daha pozitif ayrıştığını aktararak, "Bu dönemde ülke risk primi dediğimiz CDS'lerde yaklaşık 230 puan, 10 yıllık devlet tahvil faizimiz ise yaklaşık 480 baz puan gerileyerek oldukça pozitif bir gelişme gösterdi. Bunlar yeterli değil, daha yeni başladık." ifadelerini kullandı.

Ekonomideki kırılganlığın azaltılmasındaki en önemli unsurlarından bir tanesinin cari açığın milli gelire oranının düşürülmesi olduğuna dikkati çeken Albayrak, şunları kaydetti:

"Nitekim kısa vadede makroekonomik politikalarla, orta-uzun vadede ise yapısal reform uygulamaları ile bu sorunun çok ciddi bir şekilde üstesinden gelme konusunda kararlıyız. Özellikle ithalata bağımlılığımızı azaltmanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu konuda hepimize önemli görevler düşüyor. Bu çerçevede öncelikli olarak sıkı maliye politikası, kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını kararlı bir şekilde sürdürme taahhüdünde bulunduk ve önemli bir tasarruf programı başlattık. Mali disiplin bugüne kadar ekonomik başarılarımızın en önemli çıpalarından biri oldu ve bu şekilde de kalmaya devam edecek.16 yıldır AK Parti iktidarlarında her daim olduğu gibi bundan sonra da kimsenin şüphesi olmasın."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.