1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaplan

  3. ‘Emeklilik yaşa değil iktidara takıldı!..’
Mehmet Kaplan

Mehmet Kaplan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

‘Emeklilik yaşa değil iktidara takıldı!..’

A+A-

İş hayatının son dönemlerinde olan birçok vatandaş erken emeklilik meselesi ve yaşa takılma olayının akıbetini merak ediyor. Erken emelilik için yaşa takılan vatandaşlar her fırsatta mağduriyetlerini dile getiriyorlar. Emeklilik için yaş şartını bekleyenler ise, 2018 yılında bu konu ile ilgili yapılacak bir düzenlemeye odaklandı.

Yüz binlerce çalışanın beklediği erken emeklilikte yaş probleminin ortadan kaldırılması için yeni düzenleme beklentisi hiç gündemden düşmüyor.

Pek çok vatandaş bu soruya cevap aramaya devam ederken şu ana kadar erken emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir düzenleme için umut vadeden açıklama olmamasına karşın, hükümet kanadından konuya ilişkin bir müjde niteliğinde duyuru geleceği inancıyla günlerini geçiriyorlar. Hatta 24 Haziran seçimi öncesi bu konunun mutlaka çözüme kavuşacağı umudunu taşıyanların sayısı da bir hayli fazla.

***

Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerektiğini belirten Çalışma Bakanlığı yetkilileri, “Söz konusu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalının emekli olarak değerlendirilmesine ve aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır” ifadelerini kullanıyorlar.

Uzun yıllar çalışma hayatında olan ve bir süre sonra emekli olma hayalini kuran çalışanlar için çok mühim olan bu meselede kesin bir çözüm bulunmuş değildir. Ancak ufak tefek durumlardan feragat ederek ya da sunulan formüllere kulak verilerek emekliliği öne çekmek de mümkün.

***

Erken emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sayısı azımsanamayacak kadar çok. 1999’dan evvel çalışmaya başlayan ve 9 Eylül 1999 öncesi ilk defa işe girmiş olanlar 10 yıl çalışmışsa yaş şartını da tamamladıkları tarihte emekli olabiliyorlar.

Konuya ilişkin olarak CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emekliliği hak etmelerine rağmen yaşları bahane edilerek emekli olmaları engellenen binlerce vatandaşın mağduriyetini bir kez daha gündeme getirdi.

Gürer’in emekli yurttaşların yaşadığı diğer sorunları da içeren önergesine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ndan emeklileri umutlandıracak bir açıklama gelmedi.

***

CHP’li Gürer, önergesinde, “21.11.2017 tarihi itibariyle ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ diye ifade edilenlerin sayısı kaçtır? ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ diye ifade edilen vatandaşlarımız için yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bunu ne zaman gerçekleştireceksiniz? Yapmayı düşündüğünüz düzenleme ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanların tümünün mağduriyeti giderilecek mi? Ülkemizde emekliler sosyal ve mali yönlerden zor günler geçirmektedirler. Bu konuda Bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir? Katsayı ve gösterge sistemi değişecek midir? Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik primleri kaldırılacak mıdır? Emeklilerden muayene ve ilaç katılım paylarının kesilmesi uygulamasına son verilecek midir?” şeklinde sorular yöneltti.

***

Önergeye yanıt veren Bakan Jülide Sarıeroğlu, Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerektiğini anımsattı.

Emeklilerin yıllık maaş artışlarıyla ilgili düzenlemelerden bahseden Bakan Jülide Sarıeroğlu, yaşa takılan emeklilerin mağduriyeti, muayene ve ilaç katkı payı gibi sorunların çözümüne yönelik bir açıklamada bulunmadı.

Gürer ise, toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi emeklilerin de 16 yıllık AKP iktidarında sorunlarının katlandığına dikkat çekti.

***

1999 yılından önce sigortalı olup emekli olabilmeleri için yaş sınırı uzatılan 3 milyona yakın yurttaşın bulunduğuna vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, “Bu durumdaki emeklilerimiz yaşa değil, AKP hükümetine takılmıştır. Sigorta pirim gün sayılarını tamamlamalarına rağmen yaşları bahane edilerek, emekli olmaları yıllarca bekletilen milyonlarca yurttaşımızın yaşadığı mağduriyetin giderilmesine yönelik olarak AKP hükümetinde hiçbir girişim olmadığı görülüyor. Bunca mağdur insan yıllardır emekli olabilmeyi bekliyor. Emekli olabilmek için yıllarca emek veren ve yaşları bahane edildiği için emekli edilmeyen yurttaşlarımız büyük bir sıkıntı yaşıyor” ifadelerini kullandı.

Bu yazı toplam 314 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar